https://www.facebook.com/pages/Madlen/216487511788516http://instagram.com/madlensoya/https://plus.google.com/u/0/105319205607800559722/postshttp://www.pinterest.com/madlensoya/

3/30/2015

WEDDING PLACE


Kiedy wybrana już data i pierwsze emocje opadają, czas zacząć planować.. Na pierwszy rzut miejsce ślubu i wesela. Ceremonia.. Jeśli bierzecie ślub kościelny, wystarczy wybrać kościół i sprawa jest właściwie rozwiązana. Jeśli jednak bierzecie ślub cywilny, macie więcej możliwości, ale o tym w innym poście.
Instagram
Schody zaczynają się, kiedy trzeba wybrać miejsce wesela. Idzie to w parze ze stylem w jakim wyprawicie swoje przyjęcie. Zanim zdecydujecie, najlepiej byście wybrali się na małą wycieczkę po okolicy i zorientowali, jakie macie możliwości. Sama bardzo długo szukałam miejsca idealnego i zawsze czegoś mi brakowało. Jak sala zachwycała mnie urokiem to była zbyt daleko, a wtedy okazywało się, że nie ma tyle miejsc noclegowych, by pomieścić gości. Kiedy zaczynałam szukać czegoś bliżej, okazywało się, że goście w ogóle nie zmieszczą się na sali. Jak mieścili się na sali to nie mieścili się w pokojach. Kiedy wszystko wydawało się być cudowne, to okolica była fatalna, albo odległość zbyt duża. Bywały momenty, że była już całość czyt. była sala, był nocleg, piękna okolica i odległość była w miarę w sam raz... Wtedy menu przepędziło mnie w try migi. Osobiście obejrzałam wszystkie możliwe miejsca w promieniu 200km od naszego miejsca zamieszkania i ciągle czułam niedosyt. A może tak, a może tak..? Dopytywałam Atomka bez końca.. I właściwie kiedy myślałam, że miejsca na moje przycięcie jeszcze nie zbudowano, znalazłam.. Może trzeba po prostu wyluzować? Z pewnością.. Tak więc drogie Panny Młode.. luz w rajtuzach i na wycieczkę!
Co jest najważniejsze?
1. LICZBA GOŚCI
Dobrze kiedy już na samym początku oszacujecie mniej więcej liczbę gości, których zaprosicie na swój ślub. To bardzo ułatwi Wam sprawę sali weselnej. Uwierzcie mi, nie ma nic gorszego niż żal, że sala, którą wybraliście nie pomieści gości. Jeszcze gorsza będzie ciasnota na weselu :|
2. ODLEGŁOŚĆ
Musicie zdecydować czy jest to dla Was ważne. Czasami bywa, że organizuje się ślub i wesele w całkiem innej części kraju lub nawet świata. Mnie także spodobało się pewne miejsce, oddalone o 500km. Niestety w naszym przypadku nie było możliwości by to zrealizować. Mieliśmy świadomość, że jeśli zdecydujemy się na tę salę, uniemożliwimy części gościom uczestniczenie w naszym ślubie. Wolimy by wszyscy cieszyli się z nami tym dniem..
3. NOCLEG
Jeśli Was nie ogranicza odległość i Wasze wesele odbędzie się w miejscu oddalonym o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset km, koniecznie musicie pomyśleć o noclegu. Kiedy przy sali weselnej jest hotel, to świetnie. Jeśli mieści wszystkich gości, sytuacja staje się idealna! Pamiętajcie, że nawet jeśli organizujecie wesele na miejscu, powinniście zapewnić nocleg gościom, którzy są przyjezdni.
4. MENU
Menu jest bardzo ważne, jak nie najważniejsze.. Niektórzy zapewne stwierdzą, że ten punkt powinien być nieco wyżej, ale zazwyczaj  zwracamy uwagę na menu, kiedy już zatwierdzimy poprzednie kryteria. No bo co nam po smakołykach, jak nie mamy gdzie posadzić gości?
5. STYL
Podczas wyboru sali powinniście się też zastanowić (przynajmniej wstępnie) w jakim stylu będzie wasze przyjęcie. Pałac nie będzie pasował do stylu rustykalnego, lepsza będzie sala z drewnianymi elementami czy mosiężnymi ozdobami. Z kolei taka sala nie wpisze się w styl glamour. O tym z pewnością napiszę osobny post ;)


Pod spodem możecie zobaczyć kilka zdjęć z inspiracjami :)Do kolejnego poczytania!

8 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy i przydatny wpis! sama niedługo też będę musiała zmierzyć się z takimi dylematami i Twój wpis będzie wtedy bardzo pomocny :)

  zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i mam nadzieję, że rzeczywiście się przyda :)

   Usuń
 2. Takie piękne, że nawet przez myśl mi przeszło - że może też wezme kiedyś ślub haha :D
  Zapraszam http://iknowtheuk.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 3. Co prawda już jestem po i raczej nie będę szukać miejsca na wesele (przynajmniej nie dla siebie :P) chciałam jeszcze dodać coś od siebie, a odnieść się do punktu noclegu. Święta racja to co napisałaś, że gościom przyjezdnym wypada zapewnić nocleg. Druga sprawa, nie wiem jakie jest Twoje zdanie na temat tego co owe "zapewnienie" oznacza w rzeczywistości, czy włączasz w to także zapłacenie za pobyt gości w hotelu czy gdzie ten nocleg ma być. Ja będąc na kilku weselach w dalszych miejscach spotkałam się różnie, czasami trzeba było za siebie zapłacić i to nie małą kasę (raz 60 zł za osobę w pokoju 6-osobowym, co w ogóle wydało mi się porażką). My płaciliśmy za gości, którzy nocowali w hotelu, bo po prostu źle bym się czuła sugerując gościom, że nocować mogą ale niech sami za siebie płacą. Ale to tylko moja opinia, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem tak.. różnie to bywa.. Spotkałam się z jedną i drugą opcją, jednak w momencie, gdy istniała możliwość wykupienia noclegu przez gości, odległość była mniejsza niż 40km i był zapewniony transport. Myślę, że taki układ jest ok. Zapewniam transport, ale jeśli chcecie, możecie wykupić nocleg. Niestety w tej opcji nie zmieszczą się goście, którzy mieszkają daleko. Myślę, że dla nich nocleg powinien być wykupiony. My zagwarantowaliśmy nocleg wszystkim gościom, bo mieliśmy taką możliwość. Uznałam, że to wygodnie zarówno dla nich jak i dla nas, ponieważ nie będziemy musieli martwić się, że ktoś nie dojedzie na czas lub zrezygnuje z poprawin. Jako ciekawostkę dodam tylko, że choć dla nas taki obrót sprawy był oczywisty, wielu gości było zaskoczonych, że wszyscy mają zagwarantowany nocleg- bardzo się ucieszyli.. ;)

   Usuń
 4. ja już sporo mam zaplanowane :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też znacznie więcej, a i tak mam wrażenie, że wciąż za mało ;P

   Usuń
 5. Bardzo przydatne rady, choć ja sama o ślubie jeszcze nie myślę ;) Życzę znalezienia idealnego miejsca!

  OdpowiedzUsuń